תכנון השקייה לחקלאות

גידולים יצמחו היטב אם הסביבה שלהם תספק את האיזון הנכון של מים, אוויר וחומרי מזון במקומות הנכונים ובזמנים הנכונים. השקיה מאפשרת לייצר יבולים/שטחי מרעה באיכות גבוהה יותר שכן לחץ מים יכול להשפיע באופן דרמטי על איכות התוצרת החקלאית, להאריך את עונת הגידול, למנוע בצורת.

השקיה

כיצד תכנון נכון משפיעים על הביצועים?

  • תכנון וניהול השקיה משפיעים על הביצועים, התפוקה ואיכות הגידולים. תכנון השקיה קובע את היעילות והאפקטיביות של השימוש במים, ולכן משפיע על הרווחיות של החקלאי.
  • מבנה הקרקע משפיע על קצב חדירת המים המרבי לקרקע, וזה אמור לקבוע את קצב יישום ההשקיה המרבי.
  • מערכת השקיה צריכה להיות מסוגלת לספק את הכמות הנכונה של מים בתקופה הנדרשת.
  • איכות המים עשויה גם להשפיע על נפח וסוג המערכת הנדרשת. אם מי ההשקיה מכילים רמות של מלחים המזיקות ליבול , ייתכן שיידרשו מים נוספים כדי לספק שטיפה. עם רמות גבוהות יותר של מלחים, ייתכן שגם רצוי להגביל את הריסוס על עלי הצמחים, כך שהשקיה בטפטוף עשויה להיות האפשרות המועדפת.
  • הטופוגרפיה של האזור תשפיע גם על התכנון ההידראולי של מערכת השקיה. עלייה בגובה גורמת לאובדן לחץ בעוד שירידה בגובה גורמת לעליית לחץ. תכנון נכון יגביל את הכוח המבוזבז מיצירה מיותרת של לחץ ומשאבות שנבחרו בצורה שגויה.
  • מערכת השקיה מתוכננת היטב עולה לרוב פחות ומתפקדת טוב יותר ממערכת שתוכננה בצורה גרועה בגלל עלויות תפעול נמוכות יותר. מים עלולים לפגוע בעלווה או בפרחים של צמחים מסוימים יותר מאחרים, ובאיזורי אקלים מסוימים הם עלולים לעודד בעיות מזיקים או מחלות אם לא מרחיקים אותם מהעלווה. תכנון מערכת השקיה המתאימה ליבול, לאדמה, ליכולת האספקה והאקלים שלך,יועיל מאוד לחקלאי.

איזה סוגי השקיה קיימים?

 

השקיה תת-קרקעיתהמים מיושמים מתחת לפני הקרקע.
פני השטחמים מוחלים על פני הקרקע ונשלטים באמצעות מגוון מבנים. שיטות ההשקיה יכולות לנוע בין זרימה לא מבוקרת, ועד לשימוש בתעלות, אגנים וכו' כדי לשלוט בזרימת המים.
ספרינקלרמים מוזרמים לשדה או לאזור היישום דרך צנרת. הם בדרך כלל מספקים יישום אחיד של מים.
מערכות טפטוףטיפות מורחות באיטיות על הבסיס של צמחים בודדים

בנוסף, משתלות משתמשות במזלפים למשימות שונות. כשצריך לספק אספקת מים עדינה ואחידה. מזלפים משמשים גם להשקות צמחים יקרי ערך במיוחד, או במצבים בהם חשוב לא לקבל מים על עלווה או פרחים. חלק מהמשתלות משתמשות בהשקיה ידנית רק לתקופה שלפני מכירת הצמח. כך הם נמנעים מסימנים על עלווה או פרחים.

ספרינקלרים

ספרינקלרים הם דרך זולה להשקיית צמחים, היא הדרך המתאימה ביותר להשקיה במשתלה.
סוגים שונים של ראשי ספרינקלרים יספקו מים בקצבים שונים ויכסו אזורים שונים. קצב המשקעים מבוטא בדרך כלל באינצ'ים או מילימטרים לשעה. שיעור משקעים זה יכול להשתנות עד 400% מאזור אחד למשנהו המכוסה על ידי אותה מערכת ספרינקלרים. פירוש הדבר יכול להיות שצמחים באזור אחד עלולים להיות מושקים יתר על המידה. ספרינקלר לרוב לא יפיץ מים באופן שווה על כל הרדיוס שהוא מכסה.

המים מפוזרים בדרך כלל באופן שווה על פני 35% מהרדיוס הקרוב ביותר לראש הממטרה, אך כמות המים המפוזרת מעבר לנקודה זו פוחתת. בעיקר אם יש רוח נושבת. מים יחדרו עמוק יותר לאזורים שמקבלים כמותגדולה יותר של מים בגלל שהם קרובים יותר לראש מתזים, באזורים שמקבלים פחות מים, ייתכן שהצמחים לא יצמחו מערכות שורשים עמוקות באותם אזורים.

השקיית טפטוף - יתרונות וחסרונות

השקיית טפטוף מספקת טפטוף איטי של מים בנקודה אחת. שיטות טפטוף חוסכות במים במיוחד בעת אספקת מים לערוגות גינה, גידולי שורות (למשל גידולי עצים מתקדמים באדמה הפתוחה) או צמחים בודדים במיכלים גדולים.

החיסרון הוא שמלח יכול להצטבר, לעתים התפתחות השורשים מוגבלת, במיוחד עם צמחים גדולים יותר, לאזור הרטוב.
היתרון הוא שהמים מופנים בדיוק לאן שהצמח זקוק להם ביותר,שורשי הצמח. אובדן מים עודף ממוזער, מה שמעניק חיסכון בתעריפי המים. בנוסף לעשבים שוטים יש פחות סיכוי לנבוט כי פחות שטח של האדמה לח. וחשוב מכך, מערכות טפטוף אינן מרטיבות את העלווה והפרחים. עלווה ופרחים רטובים רגישים יותר למחלות.

למידע נוסף צרו קשר עם מוטס טנסיומטרים ונשמח לעמוד לשרותכם! 🙂

תפריט נגישות

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק. משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת. מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא
050-5366530