מדידות לחות בקרקע - המדריך המלא

מדידת לחות בקרקע

מה השימוש של מדידות של לחות הקרקע?

מים וחנקן הם שני הגורמים החשובים ביותר המשפיעים על צמיחת היבול. כדי להבטיח שכמות המים זמינה לצמחים, חשוב לשמור על תכולת המים באדמה, שעבורה יש צורך במדידה. זה חשוב במיוחד כאשר זמינות המים מוגבלת ויש לנהל את המים בצורה נבונה.

מדידת לחות הקרקע חשובה בעיקר בחקלאות. אנו רוצים לדעת האם יש מספיק לחות זמינה כדי לתמוך בצמיחת צמחים. גשמים לבדם אינם מספיקים עבור היבול , כאשר חקלאי משקה, הוא רוצה לוודא שיש מספיק מים תוך שמירה על רמות לחות אופטימליות לצמיחת הצמח וגם באופן המונע בזבוז מים. הכרת מצב הלחות בקרקע מאפשרת השקיה יעילה ביותר, אספקת המים לפי הצורך ומונעת בזבוז במים כאשר אין צורך בהשקיה.

שורשים יכולים לחדור לאדמה כדי שהצמח יוכל לעגן את עצמו וגם כדי שיוכל לגשת לחומרי הזנה ולמים האגורים באדמה. זמינות המים המוחזקים באדמה חיונית לצמיחת הייבול. כאשר יש מעט מדי מים, כלומר כאשר לחות הקרקע יורדת מתחת לנקודת הנבילה, הצמחים מתקשים לשרוד. באופן דומה, יותר מדי מים יכול להיות קטלני באותה מידה.

רמות מספיקות של לחות בקרקע הן תנאי חשוב להיווצרות צמחים תקינה ותשואות יבול גבוהות . עבור הצמח, מים משמשים גם כמווסת טמפרטורה.לצמח יש צרכים שונים ללחות בהתאם לתנאי מזג האוויר ולשלבי הצמיחה.

החשיבות של לחות הקרקע לחקלאות יעילה

לחות הקרקע תלויה בכמות המשקעים, עוצמת צריכת המים על ידי צמחים, טמפרטורת האוויר ועוד. רמות לחות בשפע הן בעלות חשיבות גבוהה ליבול, ולכן, צמחים לא יגדלו ויתפתחו עם לחות קרקע לא מספקת. רמות הלחות בקרקע משפיעות על תכולת האוויר, המליחות ועוד.

תכולת לחות הקרקע היא ערך הקובע את כמות המים בכמות ידועה מסוימת של אדמה, זה יכול להתבטא כאחוז, מים לפי משקל או נפח האדמה. ככל שהאדמה יבשה יותר, כך היא תספוג יותר מים.

האם אפשר למדוד את הלחות באדמה?

אכן יש שיטות לקביעת לחות הקרקע המנותחות ישירות בשטח או במעבדה.שיטות ישירות כוללות מיצוי מים מדגימת אדמה באמצעות אידוי, שטיפה ותגובה כימית. חישוב לחות הקרקע מבוסס על משקל המים המופקים ורמת היובש. שיטות עקיפות כוללות מדידת מאפייני קרקע בהתאם לתכולת המים. היכולת לחזות את לחות הקרקע עוזרת לתכנן ביעילות עבודות שדה בכל שלב של גידול היבול .

למשל, רמת לחות הקרקע מגדירה את הזמן המתאים לזריעה. חקלאים צריכים להעריך בקפידה את מפלס המים לפני שמתחילים לזרוע. רמת הלחות האופטימלית תלויה ביבול, סוג הקרקע , האזור ומשתנים אחרים. לדוגמה, אורז גדל היטב באזורי ביצות, אך גידולי קרקע כמו חיטה, תפוחי אדמה, קטניות וכו' רגישים למפלסי מים מופרזים ואינם יכולים לשרוד לאורך זמן.

על ידי שימוש במשאב תמיסת קרקע , חקלאים עשויים להבטיח שהגידולים יצליחו.המדידה מאפיינת את מידת הצחיחות או הרוויה של האדמה, ומדגימה כיצד מחסור בלחות בקרקע משפיעה על תפוקת היבול.

ניטור לחות הקרקע

ניטור היבול הוא חלק בלתי נפרד בחקלאות ומקל על תהליך החקלאות. הוא מאפשר מידע על כל אזור שדה, מצב היבול,תנאי מזג האוויר ומאפשר לקבל החלטות מושכלות עבור החקלאים .

בקרת לחות קרקע חיוניים לצמיחת יבול מיטבית. טכנולוגיית ניטור יבול מודרנית מספקת מעקב אוטומטי אחר לחות הקרקע. הנתונים המתקבלים מסייעים בשמירה על לחות הקרקע הדרושה לאורך ההשקיה, וככאלה, מובילים לתוצאות יבול יעילות.

יש הרבה סיבות טובות למגדלים להשתמש בטכנולוגיה כלשהי של חישת לחות בקרקע כדי לנטר את התנאים ואת אופן השימוש במים בגידולים מושקים. בראש ובראשונה, השקיה נכונה מביאה לחיסכון או שיפור בתפוקה ובאיכות היבול בנוסף, עם שינויי אקלים, השימוש בחוכמה יותר במשאבי המים והופך להיות חשוב הרבה יותר.

תפריט נגישות

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק. משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת. מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא
050-5366530